Blog

Nabíjanie na nabíjačke ZSE Drive výkonom 150 kW v areáli nákupného centra METRO v Žiline.
Návod na nabíjanie elektromobilu: Ako, kde a za koľko nabíjať? Testovali sme s Kia EV6

V tomto článku vám poskytneme krátky návod a skúsenosti s nabíjaním elektrických vozidiel – elektromobilu alebo plug-in hybridu. Vysvetlíme, ako nabíjať, kde a za akú cenu.

Nabíjanie elektrického auta – teória a parametre

Nabíjanie elektrického auta a tankovanie fosílneho paliva je v súčasnosti mierne odlišné. Kým pri tankovaní paliva môžete prísť na hocijakú čerpaciu stanicu a zaplatíte hotovosťou/kartou, pri nabíjaní elektromobilu je ideálne sa pred nabíjaním vopred registrovať.

Pri nabíjaní sa môže stať, že „natankujete“ viac energie, než je reálna kapacita batérie. Je to spôsobené stratami pri nabíjaní. Tiež je potrebné vedieť, že pokiaľ výrobca uvádza batériu s veľkosťou 77,4 kWh, použiteľná veľkosť je o niečo nižšia, napríklad 74,1 kWh.

Rýchlosť nabíjania nie je konštantná v celom rozsahu kapacity batérie. Pokiaľ nabíjate z 80 % na 100 %, v tomto rozsahu je nabíjanie pomalé. Naopak, pri nabíjaní približne 5 % až 60 % je najrýchlejšie a auto je nabíjané maximálnym možným výkonom (v závislosti od auta/nabíjačky).

Informácie o nabíjaní na palubnej doske
Informácie o nabíjaní na palubnej doske

Spôsoby nabíjania elektrického auta

 • doma (klasická zásuvka – 230V)
 • doma (wallbox – AC)
 • nabíjacia stanica
 • mobilné nabíjanie

Najväčší poskytovatelia nabíjacích staníc na Slovensku

Na Slovensku pôsobia najmä títo poskytovatelia:

Aktuálny zoznam nabíjacích staníc na Slovensku a v Češku nájdete tu.

Typy nabíjacích staníc podľa konektoru:

Pri bežnom nabíjaní sa používa konektor:

 • CCS AC resp. AC

Pri rýchlonabíjaní sa používajú 2 rozdielne konektory:

 • CCS – DC (Kia EV6 – väčšina elektromobilov s výnimkou Tesly),
 • CHAdeMO.
2 typy najpoužívanejších konektorov pre elektromobily
2 typy najpoužívanejších konektorov pre elektromobily

Princíp je podobný ako napríklad pri nabíjaní smartfónu – rôzne koncovky. Nezabudnite si overiť koncovku u nabíjačky, na ktorej chcete nabíjať.

Výkon nabíjania

Výkon nabíjačky vyjadruje to, akým výkonom sa auto nabíja – čím vyšší výkon, tým sa vozidlo rýchlejšie nabije. Platí to ale iba vtedy, ak je auto schopné nabíjať daným výkonom. V prípade, ak je auto limitované napríklad na 100 kW, napojením do 150 kW nabíjačky sa výkon nabíjania nezvýši.

Najrozšírenejšie výkony rýchlonabíjacích staníc:

 • 50 kW,
 • 100 kW,
 • 150 kW,
 • 200 kW (Kia EV6 max. 240 kW),
 • 350 kW.

 


Registrácia a platba za nabíjanie elektromobilu

Pred tým, než pôjdete nabíjať elektromobil, odporúčame najprv vykonať registráciu u konkrétneho poskytovateľa. Tú je možné vykonať prostredníctvom webovej stránky poskytovateľa alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorú nájdete v Obchode Play (Android) alebo v App Store (Apple – iPhone/iPad).

Všetky nabíjacie stanice majú priamo na mieste k dispozícii QR kód, ktorý po načítaní otvorí odkaz na aplikáciu v mobile alebo presmeruje používateľa na web. Následne je potrebné vykonať už spomínanú registráciu, ktorá trvá približne 10 minút. Z tohto dôvodu odporúčame registráciu, ak je to možné, vykonať vopred z pohodlia domova.

QR kód na spustenie nabíjania cez mobilnú aplikáciu na nabíjacej stanici
QR kód na spustenie nabíjania cez mobilnú aplikáciu na nabíjacej stanici

Nabíjanie je následne možné vykonávať cez mobilnú aplikáciu alebo cez nabíjaciu kartu daného poskytovateľa, ktorá vám príde poštou. V prípade ak vlastníte elektrické vozidlo Kia, môžete využiť službu Kia Charge, v ktorej sú najväčší poskytovatelia verejného nabíjania a stačí vám jedna aplikácia/karta namiesto niekoľkých.

Výhodou je, že po registrácii je možné vozidlo ihneď nabíjať. Výnimkou je poskytovateľ ejoin, ktorý nemá mobilnú aplikáciu a musíte čakať, kým vám príde kartička poštou (poplatok 5 € s DPH).

Poskytovatelia ponúkajú rôzne mesačné balíčky – paušály. V prípade, že elektrifikované vozidlo nabíjate výnimočne, odporúčame základný balíček bez predplateného množstva energie – mesačná cena paušálu je 0 €. Ak nabíjate elektrifikované vozidlo častejšie, odporúčame využiť niektorý z paušálov. Nabíjanie bude v takomto prípade lacnejšie.

Cenu za 1 kWh si prevádzkovatelia účtujú podľa nabíjačky, napríklad Greenway:
AC nabíjačka (do 25 kW): 0,39 € s DPH,
DC nabíjačka (do 100 kW): 0,59 € s DPH,
DC nabíjačka Ultra (nad 100 kW): 0,69 € s DPH.

Ako nabíjať v sieti GreenWay

Registrácia do siete GreenWay cez mobilnú aplikáciu prebehla rýchlo a bez problémov. Pri registrácii vypisujete svoje osobné údaje vrátane fakturačných údajov. Čo je však podstatné a nevyhnutné, je zadanie bankovej karty. Bez karty nie je možné vykonať registráciu. Následne po registrácii vykoná GreenWay testovaciu transakciu, na overenie možnosti pohybov z karty. Registrácia je bezplatná.

Faktúra za poskytnuté služby je predvolene doručovaná elektronicky a suma z faktúry sa automaticky sťahuje z účtu.

Nabíjať prostredníctvom mobilnej aplikácie je možné ihneď po registrácii.

Aplikáciu GreenWay si môžete stiahnuť tu:
Aplikácia pre Android
Aplikácia pre iOS (iPhone)

Nabíjanie na nabíjacej stanici GreenWay pri OC Dubeň výkonom 100 kW.
Nabíjanie na nabíjacej stanici GreenWay pri OC Dubeň výkonom 100 kW.

Ako nabíjať v sieti ZSE Drive

Registrácia do siete ZSE Drive cez mobilnú aplikáciu prebehla s miernymi problémami. Po registrácii sa nebolo možné prihlásiť so zadaným heslom. Táto chyba sa dala opraviť cez funkciu zabudnutého hesla a následne bolo prihlásenie funkčné. Pri registrácii zadávate svoje osobné údaje vrátane fakturačných údajov a adresy, na ktorú vám bude doručená zmluva spolu s nabíjacou kartou.

Na adresu uvedenú pri registrácii vám príde do 7 dní od registrácie nabíjacia karta, ktorá je spoplatnená sumou 6 € s DPH. Spolu s nabíjacou kartou prídu 2 rovnopisy zmluvy. 1 rovnopis zmluvy je potrebné podpísať a poslať späť na adresu uvedenú v sprievodnom liste (adresu sídla ZSE Drive).

Nabíjať prostredníctvom mobilnej aplikácie je možné ihneď po registrácii, nie je nutné čakať na nabíjaciu kartu a zmluvu.

Pri registrácii nemusíte zadávať platobné údaje, nie je to povinné, avšak po dokončení registrácie môžete zadať kartu pre automatické platby. Faktúra je predvolene elektronická a jej úhrada je, v závislosti od pridania karty do aplikácie, automatická alebo manuálna.

Aplikáciu ZSE Drive si môžete stiahnuť tu:
Aplikácia pre Android
Aplikácia pre iOS (iPhone)

Nabíjanie na nabíjačke ZSE Drive výkonom 150 kW v areáli nákupného centra METRO v Žiline.
Nabíjanie na nabíjačke ZSE Drive výkonom 150 kW v areáli nákupného centra METRO v Žiline.

Ako nabíjať v sieti ejoin

Registrácia do siete ejoin je možná iba prostredníctvom webového prehliadača, nie cez mobilnú aplikáciu (nie je k dispozícii). Pri registrácii zadávate osobné údaje, fakturačnú adresu a adresu na doručenie karty.

Bez nabíjacej karty ejoin vozidlo nenabijete. Jedine v krízovej situácii, kedy by bol elektromobil úplne vybitý a zavolali by ste na non-stop infolinku. Linku sme vyskúšali zo zaujímavosti a dispečing fungoval.

Nabíjacia karta príde približne do 3 pracovných dní od registrácie.

Registrácia do siete ejoin:
URL adresa pre registráciu

Ako nabíjať na nabíjačkách Lidl?

Obchodný reťazec Lidl vo vybraných predajniach po celom Slovensku prevádzkuje sieť autonabíjacích staníc. Stanice majú výkon 50 kW a teda bez problémov na nich nabijete plug-in hybridné vozidlo alebo elektromobil. Nabíjanie bolo donedávna zadarmo do 30 minút, ale aktuálne je nabíjanie na LIDL nabíjačkách spoplatnené.

Nabíjanie elektromobilu Lidl – zmena od 15.8.2022 (aktualizácia 8.4.2024)

Od polovice augusta 2022 obchodný reťazec Lidl zmenil fungovanie svojich nabíjacích staníc. Po novom si tu svoj elektromobil viac nenabijete zadarmo. Napriek tomu je cena za kWh výrazne výhodnejšia – 0,39 €/kWh vs. 0,59 €/kWh. Nabíjanie je spoplatnené od prvej sekundy. V okolí Žiliny sa najbližšia Lidl nabíjacia stanica nachádza v Púchove. Testované vozidlo Kia EV6 sme za 30 minút boli schopní nabiť z 26 % na 56 %, pričom sa dojazd zvýšil o 118 kilometrov.

Na začatie nabíjania cez Lidl nabíjačku elektro vozidiel nie je potrebná registrácia cez mobilnú aplikáciu, ani nabíjaciu kartu. Stačí vo svojom smartfóne naskenovať QR kód, ktorý vás automaticky presmeruje na internetovú stránku (podmienkou nabíjania je preto smartfón s prístupom na internet). Tu kliknete na „nabíjanie cez web“ a zadáte svoje platobné údaje. Nabíjanie následne ukončíte tlačidlom zastaviť.

Upozorňujeme však, že spoločnosť Lidl ešte pred začatím nabíjania ako poistku blokuje na karte 80 €. Stanovená je aj minimálna suma za nabíjanie (3,51 alebo 3,60 €, v závislosti od výkonu nabíjačky). Tú zaplatíte aj v prípade, ak váš elektromobil reálne nabijete za nižšiu čiastku.
Web stránka pre spustenie nabíjania v Lidl:  URL adresa pre nabíjanie

Aktuálny zoznam nabíjacích staníc Lidl nájdete TU.

Tipy a postrehy pri nabíjaní elektrifikovaných vozidiel

 • Nabíjať v exteriéri môžete aj počas dažďa.
 • Jednotliví poskytovatelia nabíjacích staníc majú aj poplatky za parkovné. Napríklad, ak na rýchlonabíjačke strávite viac ako 60 minút, za každú načatú hodinu platíte parkovné bez ohľadu na stav nabitia vozidla. Preto je dôležité vyberať si nabíjačky podľa výkonu, ktorý je automobil schopný využiť. Čas na nabíjačke zadarmo je rozdelený podľa výkonu nabíjania, teda na pomalších nabíjačkách môžete stráviť dlhší čas.
 • Počas nabíjania, pokiaľ máte zamknuté vozidlo, vám nemôže nikto odpojiť nabíjací kábel.
 • Pre vytiahnutie konektora po nabíjaní, vo väčšine elektromobilov, je potrebné odomknúť vozidlo.

 

Comments(3)

[…] Najobľúbenejším elektromobilom z našej ponuky je Kia EV6, s ktorou sme pre vás otestovali aj možnosti nabíjania. Pozrite si náš praktický návod na nabíjanie elektromobilu. […]
[…] Viac sme sa nabíjaniu elektromobilu venovali v samostatnom článku: Návod na nabíjanie elektromobilu: Ako, kde a za koľko nabíjať? Testovali sme s Kia EV6 […]
[…] Viac sme sa možnostiam nabíjania venovali aj v predchádzajúcom teste: Návod na nabíjanie elektromobilu: Kde, ako a za koľko nabíjať? Testovali sme s Kia EV6.   […]

Leave a Comment