Blog

Kia Charge – vyskúšali sme nabíjaciu službu od Kie

Chystáte sa na dovolenku alebo na služobnú cestu do zahraničia s elektromobilom? Služba Kia Charge vám ušetrí čas a stres pri nabíjaní vozidla v zahraničí. Vďaka tejto službe vám stačí jedna nabíjacia karta/jedna mobilná aplikácia pre nabíjanie v celej Európskej únii.

Ako funguje Kia Charge a koľko stojí?

Kia Charge je online služba, vďaka ktorej vodič elektrifikovaného vozidla Kia, môže vo vybraných krajinách EÚ nabíjať svoje vozidlo prostredníctvom jedinej karty. Bez tejto karty si vodič alebo používateľ elektrického vozidla, v prípade potreby verejného nabíjania, vo väčšine prípadov musí s poskytovateľom nabíjania uzavrieť zmluvu alebo v opačnom prípade nabíja drahšie, poprípade nenabije vôbec.


Viac sme sa možnostiam nabíjania venovali aj v predchádzajúcom teste: Návod na nabíjanie elektromobilu: Kde, ako a za koľko nabíjať? Testovali sme s Kia EV6.  


Vďaka tejto službe od Kie tak nemusíte pred dlhšou trasou vybavovať nabíjacie karty u väčšiny poskytovateľov verejného nabíjania. Na Slovensku je Kia Charge zastúpená nabíjacími spoločnosťami ZSE Drive a GreenWay. V takomto prípade Vám stačí kartička Kia Charge a nemusíte mať kartu od ZSE Drive a od GreenWay. Výhodou je tiež jedna faktúra za všetky nabíjania počas mesiac.

 

Tarify

V rámci služby Kia Charge si môžete vybrať z dvoch dostupných tarifov: Easy alebo Plus.

 

Easy

Tento tarif je vhodný pre príležitostné nabíjanie. Registračný poplatok je 2,49 €. Každá začatá relácia nabíjania je spoplatnená na Slovensku sumou 0,49 €, v zahraničí je táto suma podobná + cena za nabíjanie za 1 kWh u daného poskytovateľa.

Plus

Tarif  Plus je vhodný pre pravidelné nabíjanie. Registračný poplatok je 0 € a mesačný poplatok je 3,95 €. Používateľ ale neplatí 0,49 € za každú začatú reláciu nabíjania.

 

Zoznam krajín zapojených do služby Kia Charge

Čo je potrebné pre spustenie služby?

Pre spustenie služby je potrebná registrácia. Tú odporúčame vykonať priamo cez váš smartfón a to cez mobilnú aplikáciu Kia Charge. K tomu je potrebné aktívne internetové pripojenie k internetu vo vašom smartfóne. Vďaka aplikácii v mobile máte online prehľad o tom, ktorá nabíjacia stanica je voľná a môžete uskutočniť nabíjanie aj bez toho, aby ste museli so sebou mať fyzickú kartu na nabíjanie.

Stiahnuť aplikáciu Kia Charge pre Android (Samsung, Xiaomi, Sony…): kliknite sem.

Stiahnuť aplikáciu Kia Charge pre iOS (iPhone): kliknite sem.

 

 

Registrácia Kia Charge

Po stiahnutí a nainštalovaní aplikácie sa je potrebné registrovať. Potrebovať budete váš e-mail a heslo, aktívne pripojenie k internetu vo vašom smartfóne, platobnú kartu a VIN číslo vášho elektrifikovaného vozidla Kia. Nižšie v galérii prikladáme niekoľko screenshotov z registrácie sa do služby. Registrácia zahŕňa vytvorenie používateľského účtu a zmluvy za poskytované služby nabíjania.

Naše skúsenosti so službou Kia Charge

Ihneď po registrácii sme išli vyskúšať službu na najbližšiu nabíjaciu stanicu. Avšak, neúspešne. Databáza registrovaných používateľov sa aktualizuje pravdepodobne o polnoci a keďže sme registráciu vykonali v piatok vo večerných hodinách, bezprostredne po registrácii sa nám nepodarilo nabíjať. V sobotu na obed však nabíjanie prebehlo úspešne.

Spustenie a zastavenie nabíjania je možné uskutočniť cez mobilnú aplikáciu – buď načítaním QR kódu priamo na stojane alebo výberom konkrétnej nabíjacej stanice a portu v mobilnej aplikácii.

Nabíjacia kartička nám prišla poštou približne 10 dní po uskutočnenej registrácii. Faktúra prišla 7. deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

Síce sme službu Kia Charge nemali možnosť vyskúšať v zahraničí, na Slovensku fungovalo všetko ako malo – od registrácie až po fakturáciu. Vďaka tejto službe je elektromobilita opäť o niečo pohodlnejšia. Presvedčiť sa o tom môžete aj sami, vďaka našej službe e-mobilita, kde si môžete zapožičať elektrifikované vozidlo na vybraný čas.

Comment(1)

[…] vám príde poštou. V prípade ak vlastníte elektrické vozidlo Kia, môžete využiť službu Kia Charge, v ktorej sú najväčší poskytovatelia verejného nabíjania a stačí vám jedna […]

Leave a Comment