Elektromobil, plug-in hybrid a hybrid: Spoznajte rozdiel
Rozmýšľate, aký je rozdiel medzi takým alebo hentakým hybridom? Zhrnuli sme pre vás základné informácie a rozdelenie elektrifikovaných vozidiel.
Prehľad
Eletrické autá nie sú žiadna novinka
Hoci o elektrických autách počúvame najmä v posledných rokoch, autá s elektrickým motorom vôbec nie sú takou veľkou novinkou, ako by sa mohlo zdať. Vôbec prvé auto s elektrickým motorom navrhol holandský profesor Sibrandus Stratingh ešte v roku 1835.
Prvý reálne používaný elektromobil sa na cesty dostal takmer o 50 rokov neskôr (1884). Zostavil ho Thomas Parker. O rok neskôr sa podarilo zostrojiť elektromobil aj českému inžinierovi František Křižíkovi.
Prvé vozidlo vyrobené Ferdinandom Porche – Porche P1, bol taktiež elektromobil. Auto malo dojazd 80 km a maximálnu rýchlosť 35 km/h.
Elektrické autá začali upadať do úzadia po spustení sériovej výroby Fordu T so spaľovacím motorom (1913). Od tohto momentu sa postupne čoraz viac začali do popredia dostávať autá so spaľovacím motorom a produkcia elektromobilov sa postupne zastavila.
Prvý pokus o návrat elektromobilov začal v 70. rokoch 20 storočia v čase ropnej krízy. V tomto období bol vyvinutý aj hybridný motor. Žiadny z elektromobil sa však v tomto čase nevedel viac presadiť na trhu. Po poklese cien ropy sa preto opäť s vývojom elektromobilov na dlhší čas prestalo.
Súčasnú éru elektromobility odštartovala v roku 2008 automobilka Tesla, ku ktorej sa postupne s elektrickými modelmi úspešne pridávajú ďalšie automobilky. Svoju úlohu pri rozmachu zohráva aj snaha Európskej únie o zníženie priamych emisií z osobných automobilov.
Prvým čisto elektrickým modelom značky Kia je Kia EV6, u značky Fiat ide o elektrický Fiat 500. Príchod prvého čisto elektrického Jeepu bol ohlásený na rok 2023, no už teraz má Jeep vo svojom portfóliu viacero modelov s plug-in hybridným motorom, napríklad obľúbený Jeep Compass.
Druhy elektrických áut
Elektrické autá môžu byť poháňané čisto elektromotorom alebo kombináciou elektromotora/elektrickou silou a spaľovacieho motora – hybridy.
Elektromobil (BEV)
Elektromobil je poháňaný čisto elektrickým motorom (jedným alebo viacerými), ktorý poháňa interná batéria. Batériu je potrebné externe dobíjať, malú časť energie je možné dobiť počas jazdy rekuperáciou. Tento druh elektrických áut je možné nabíjať na rýchlonabíjacích staniciach.
Najznámejším elektromobilom z našej ponuky je Kia EV6.
Plug-in hybrid (PHEV)
Pohon plug-in hybridu tvorí elektrický motor v kombinácií so spaľovacím motorom. Plug-in hybridné auto zvládne jazdiť aj čisto na elektrinu. Elektrická batéria sa nabíja najmä externe ako pri elektromobiloch, avšak nie je podporované rýchlonabíjanie.
Obľúbeným plug-in hybridným modelom z našej ponuky je Jeep Wrandler 4xe z limitovanej edície k 80. výročiu značky Jeep.
Full hybrid (HEV)
Hybrid, označovaný aj ako full hybrid je poháňaný spaľovacím motorom kombinovaným s elektromotorom alebo obdobným elektrickým systémom. Jeho batéria má však nižšiu kapacitu a dobíja sa výhradne vďaka rekuperácií. Full hybrid preto nevyžaduje nabíjanie z externého zdroja. Vozidlo vie prejsť na elektrinu niekoľko 100 metrov.
Vo full hybrid prevedení si môžete vybrať napríklad najnovšiu Kia Niro – crossover inšpirovaný prírodou.
Mild hybrid (MHEV)
Mild hybrid síce disponuje elektrifikáciou, no vo väčšine prípadov neumožňuje jazdu čisto len na elektrinu. 12 V alebo 48 V elektrický systém slúži len akýsi doplnok spaľovacieho motora, ktorý sa k nemu pridá pri rozbiehaní či pri akcelerácii v nižších otáčkach motora.
Momentálne najexkluzívnejším mild hybridom z našej ponuky je nepochybne nová Alfa Romeo Tonale.
Koľko stojí elektromobil
Podobne, ako pri autách so spaľovacími motormi, aj pri elektromobiloch sa ich cena odvíja od značky, použitých materiálov, stupňa výbavy či typu karosérie. Najdrahším komponentom na elektromobile je batéria. Práve tá je aj najviac zodpovedná za cenový rozdiel medzi autami so spaľovacím motorom a elektrickými autami. Čím je kapacita batérie vyššia, tým je vyššia aj cena elektrického auta.
Najlacnejší elektromobil z našej ponuky, elektrický Fiat 500, môže byť váš už za 24 990 €.
Kde nabíjať elektromobil
Elektromobil je možné nabíjať doma, z verejných nabíjacích staníc (pri hoteloch, obchodoch, reštauráciách…) alebo prostredníctvom siete rýchlonabíjacích staníc.
Viac sme sa nabíjaniu elektromobilu venovali v samostatnom článku: Návod na nabíjanie elektromobilu: Ako, kde a za koľko nabíjať? Testovali sme s Kia EV6
Uvažujete nad kúpou elektromobilu? Neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme vybrať elektrické auto, ktoré presne splní vaše očakávania. Váhate, či je elektromobil pre vás to pravé? Vďaka našej požičovni elektrických vozidiel si môžete požičať vybraný elektromobil z našej ponuky a vyskúšať si tak spolunažívanie s elektromobilom počas vášho bežného života alebo špeciálnej príležitosti.