Blog

Hmlovky - kedy a ako ich používať
Ako zapnúť hmlovky a kedy sa používajú

Vedeli ste, že za zbytočné použitie hmlových svetiel vám môže hroziť aj pokuta? Navyše tým znepríjemňujete šoférovanie ostatným vodičom. Správne používanie hmloviek pritom robí problém aj dlhoročným šoférom. A čo vy? Používate svetlá do hmly správne? 

Ako správne používať hmlovky

Hmlovky, po správnosti podľa výrobcu, hmlové svetlá, sú špeciálny druh svetiel. Ich hlavnou úlohou je postarať sa o to, aby bolo vozidlo dostatočne videné počas zhoršenej viditeľnosti.

Predné hmlovky

Predné hmlovky nepatria k povinnej výbave, no dostupné sú, v závislosti od vybranej výbavy, vo väčšine dnešných moderných áut. Umiestnené sú vo väčšine prípadov pod úrovňou bežných svetiel, poprípade priamo v predných svetlometoch. Ich hlavnou úlohou je počas zníženej viditeľnosti dostatočne osvetliť cestu.

Zvyčajne majú biele, prípadne jemne žlté svetlo (v závislosti od použitej svetelnej techniky) a špecifický tvar svetelného lúču. Ten v kombinácii s nižším umiestnením bráni odrážaniu svetla od hmly.

V mnohých autách plnia predné hmlvky aj funkciu prisvetľovania do zákrut. V praxi to vyzerá tak, že v čase, keď vytočíte volant sa zapne hmlové svetlo na príslušnej strane a prisvieti vám na cestu. U niektorých áut, napríklad Jeep Compass, sa spustí prisvietenie už vtedy, keď zapnete smerovku.

zapnuté predné hmlovky na modrej kia ceed

Zapnuté predné hmlovky na bielej kia ceed

Zadné hmlovky

Zadné hmlovky sú typické výrazným červeným svetlom. Ich svetlo je skutočne silné, preto dobre fungujú na dlhú vzdialenosť. Naopak, jazda tesne za autom so zapnutou hmlovkou môže byť až nebezpečná.

Ich hlavnou funkciou je zabezpečiť viditeľnosť auta v zhoršených svetelných podmienkach. Vypnúť zadnú hmlovku by ste preto mali vždy, keď sa k vám zozadu priblíži auto na vzdialenosť, pri ktorej už máte istotu, že vás vidí a hmlovka ho zbytočne osvecuje.

zapnuté zadné hmlovky na modrej kia ceed

zapnuté zadné hmlovky na bielej kia ceed

Kedy zapnúť hmlovky

Použitie hmloviek nie je povinné. Zákon o cestnej premávke však presne definuje situácie, v ktorých smie vodič hmlové svetlá použiť: Predné svetlomety do hmly a zadné svietidlá do hmly vodič smie použiť len za hmly, sneženia alebo za dažďa.

Keďže hmlovky majú dosť intenzívne svetlo, odborníci ich odporúčajú len vtedy, ak sa v dostatočnej vzdialenosti pred vami ani za vami nenachádza žiadne vozidlo. Nezabudnite však následne aj na ich včasné vypnutie, keď sa počasie zlepší.

Zadné hmlovky by ste nemali používať pri jazde v meste a kolóne. Pri použití predných hmloviek je riziko oslepenia iných vodičov nízke. No napriek tomu ich používajte len v počasí, do ktorého sú určené – počas hmly alebo extrémne hustom daždi/snežení, najmä počas dňa.


Za použitie hmloviek v čase, keď nie je hmla, nesneží či neprší, môžete dostať pokutu niekoľko desiatok eur.  


Ako zapnúť hmlovky

Na zapnutie hmlových svetiel v aute neexistuje žiadny štandardizovaný postup, každá automobilová značka môže mať postup ako zapnúť hmlovky iný.

Najčastejšie sa hmlovky zapínajú rovnakou páčkou ako svetlá, prostredníctvom tlačidla alebo pomocou špeciálneho vypínača mimo hlavného ovládania svetiel.

 

zapnuté hmlovky symbol na palubnej doske

Zapnuté hmlovky vám bude signalizovať aj kontrolka na palubnej doske. Predné hmlovky majú svetelné lúče na kontrolke po ľavej strane, zadné po pravej strane. Kontrolka zadnej hmlovky je navyše zvyčajne inej (oranžovej) farby.

Podľa rovnakého označenia spoznáte aj ovládač hmlových svetiel.

Ako zapnúť hmlovky na Kia Ceed

Zapínanie hmloviek na Kia Ceed je jednoduché. Stačí na páčke na ovládanie svetiel posunúť šípku na ikonku hmloviek.

Predné hmlovky sa nachádzajú hore, zadná hmlovka dole na ovládači. Správne zapnutie si následne viete skontrolovať podľa už spomínanej kontrolky na palubnej doske.

 

ako zapnut hmlovku na kia ceed

Hmlovky nám vedia uľahčiť, no zároveň aj strpčiť život na cestách. Veríme, že od dnes už aj vy máte jasno v tom, ako ich správne používať a aj vďaka tomu bude na našich cestách opäť o niečo bezpečnejšie.

Leave a Comment