Blog

Ako pripraviť auto na zimu a zimnú dovolenku

Teploty sa postupne pohybujú bod bodom mrazu a poletujú aj prvé snehové vločky. Neklamný znak toho, že pomaly, ale isto, sa blíži zima. Obdobie, pred ktorým má mnoho motoristov rešpekt, či dokonca strach. Pripravili sme pre vás odporúčania, ako pripraviť svoje auto na zimu či zimnú dovolenku tak, aby ste bezpečne došli do cieľa. 

Prezujte pneumatiky včas

Veľká chyba, ktorej sa dopúšťa mnoho majiteľov áut, je odkladanie prezutia auta. Počasie vie byť v tomto období vrtkavé a mrznúť môže začať doslova zo dňa na deň. Ráno cestou do práce vás preto môže nemilo prekvapiť „naleštená“ vozovka.

Podľa výrobcov pneumatík sú letné pneumatiky vhodné len do približne 7 až 10 stupňov Celzia. Pri nižších teplotách už strácajú svoje schopnosti na vozovke. Nečakajte s prezutím preto až na čas, kedy prídu mrazy. Navyše v čase prvých mrazov pneuservisy praskajú vo švíkoch a na prezutie svojho auta v tomto období môžete čakať dosť dlho.

 


Výber zimných pneumatík rozhodne nepodceňujte. Viac informácií o tom, ako vybrať správne pneumatiky nájdete v článku: Označenie pneumatiky: Ako sa v ňom vyznať a vybrať správne pneumatiky


 

Skontrolujte stierače

V zimnom období sú stierače používané o čosi viac, než počas letných mesiacov. Zimné pneumatiky oveľa viac odstreďujú vodu aj sneh z vozovky, a preto najmä na diaľnici sú stierače veľmi potrebné, najmä keď sa pohybujete v bezprostrednej blízkosti vozidla idúceho pred vami.

Sú to práve stierače, ktoré sú zodpovedné za váš dobrý výhľad počas jazdy. Ich technický stav sa preto rozhodne neoplatí podceňovať.

 

Skontrolujte stav batérie

Akumulátor je v zime jednou z najviac namáhaných častí vozidla. Problém naštartovať pri silných mrazoch môžu mať aj nové vozidlá, takže rozhodne nejde o problém, ktorý by sa týkal len majiteľov starších áut.

Ako prípravu auta na zimu vám preto určite odporúčame skontrolovať stav akumulátora a staršiu batériu v prípade problémov vymeniť za novú. Zdravie batérie viete zistiť diagnostikou autobatérie, ktorú si môžete u nás nechať vykonať. Laicky viete zistiť problém s autobatériou tak, že pokiaľ na jeseň prvýkrát klesne teplota pod 8 ºC a máte problém naštartovať na prvýkrát alebo pozorujete iné atypické správanie, autobatéria prichádzajúcu zimu pravdepodobne neprežije.

 


Servisná prehliadka pred zimou vám pomôže dôkladne preveriť technický stav vozidla a jeho pripravenosť na náročné zimné podmienky. Radi vás privítame u nás v servise, kde vám vášho motorového kamaráta preklepneme od volantu až po výfuk. 


 

Doplňte všetky kvapaliny

Každý správny šofér by mal dbať kvapaliny, ktoré sú dôležité pre jeho auto: chladiaca kvapalina, brzdová kvapalina, voda do ostrekovačov a v neposlednom rade motorový olej. Hladinu všetkých uvedených kvapalín by ste mali pred zimou skontrolovať.

A, samozrejme, nezabudnúť letnú zmes do ostrekovačov vymeniť za zimnú a rovnako aj naftu v nádrži, ak ste náhodou so svojím naftovým vozidlom dlho nikde neboli 🙂

 

Ošetrite karosériu

Pozornosť pred zimou si zaslúžia aj podvozok a karoséria, ktoré sú počas zimy vystavené pôsobeniu soli a skalkám na ceste. Ešte pred zimou preto auto dôkladne umyte a navoskujte. Ak si túto „wellness“ procedúru netrúfajte autu dopriať svojpomocne, využite služby autoumyvárky.

 

Pripravte si zimnú výbavu

Počas zimných mesiacov je starostlivosť o vozidlo o niečo náročnejšia a vyžaduje si viacero pomôcok. V aute by vám nemali chýbať škrabka na okná (prípadne tekutý rozmrazovač) a metlička na sneh. Nezabudnite, že neočisteným autom znepríjemňujete život iným šoférom a riskujete aj pokutu.

Ak máte staršie auto, do kufra vám odporúčame prihodiť aj štartovacie káble. Tento spôsob štartovania je omnoho jednoduchší a najmä šetrnejší, než roztláčanie auta.

Pred dlhšou cestou, napríklad na zimnú dovolenku, sa vám môžu hodiť aj snehové reťaze alebo návleky a teplá deka. 

 

Jazdu prispôsobte poveternostným podmienkam

Jazdu v zimnom období nezabudnite prispôsobiť svojim vodičským schopnostiam a poveternostným podmienkam. Jazdite plynulo, vyhýbajte sa zbytočnému prudkému brzdeniu a trhaným pohybom volantom počas brzdenia.

Nezabudnite predvídať, avšak nejazdite neprimerane pomaly, nakoľko aj to môže viesť ku vzniku zbytočných nebezpečných situácií.

Veríme, že sme vám dostatočne priblížili, ako pripraviť auto na zimu. Prajeme vám veľa šťastných kilometrov bez nehody aj počas zimnej sezóny.

Leave a Comment